Whatsapp:  +90 554968 29 60

Free MultiPurpose WooCommerce WordPress Theme

Evde Kal Sağlıklı Kal - Corona Virüs Tedbirleri

Birlikte Başaracağız Türkiyem, corona virüs salgınına karşı kitlesel tedbirlerde Avrupa’dan erken davrandı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, oradan Avrupa’ya ve ardından tüm dünyaya yayılan corona virüs vaka ve ölü sayısı artmaya devam ediyor. Türkiye ise aldığı önlemlemlerle ilk günden itibaren virüse karşı mücadele ediyor. Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek üzere kitlesel hareketliliği azaltmaya yönelik tedbirleri, Avrupa ülkelerine göre daha hızlı aldı.

Avrupa ülkeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemeye yönelik kitlesel ölçekteki tedbirleri, kendi ülkelerinde ilk vakaların ortaya çıkmasının ardından geçen 39 ila 54 günde almaya başlarken, Türkiye ilk birkaç günde harekete geçti.

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün küresel boyuta ulaşmasının ardından dünyada çok sayıda ülke, virüsün yayılmasını durdurmak üzere kitlesel hareketliliği azaltmaya yönelik tedbirlere başvurdu.

Okullar ile üniversitelerin tatil edilmesi, kafe, bar, restoran, eğlence ve alışveriş merkezlerinin, kütüphaneler ve ibadethaneler gibi insanların toplu olarak bulunduğu mekanların geçici süreyle kapatılması ve kamuya açık etkinliklerin iptal edilmesi, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan başlıca tedbirler oldu.

Vatandaşlara “evde kal” çağrıları yapıldı, sosyal temastan kaçınmaları, mümkünse uzaktan çalışmaları tavsiye edildi, kamu kurumları ve özel şirketler bu yönde tedbirler aldı.

Kısmi sokağa çıkma yasakları ve karantina tedbirleri uygulandı, şehirler arası ulaşım kısıtlamaları getirildi.

OKULLARIN VE ÜNİVERSİTELERİN TATİL EDİLMESİ.

İlk Kovid-19 vakaları, Fransa’da 24 Ocak’ta, Almanya’da 28 Ocak’ta, İtalya, İspanya ve İngiltere’de ise 31 Ocak’ta tespit edildi. Türkiye de ilk vaka, bu tarihlerden 40 ila 47 gün sonra 11 Mart’ta ortaya çıktı.toplantısının ardından, 16 Mart Pazartesi gününden itibaren ilk ve orta dereceli okulların 30.4.2020 kadar tatil edileceği duyuruldu.

Türkiye’de ilk vakaların 11 Mart’ta görülmesinin ardından 12 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk ve orta dereceli okullarda 23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitime geçileceğini duyurdu.

Bakan Selçuk, 25 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında, uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar süreceğini açıkladı.

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, 26 Mart’ta üniversitelerin Bahar Dönemi’nde yüz yüze eğitim yapmayacağını bildirdi.

Kültür Bakanlığı, 15 Mart’ta ülke genelinde tüm kütüphanelerin 16-30 Mart’ta kapalı olacağını bildirdi.

15 Mart’ta yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesiyle barlar ve gece kulüpleri 16 Mart’tan itibaren geçici olarak kapatıldı.

Birlikte Başaracağız Türkiyem, Virüsle ilgili detaylı bilgileri www.hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19/ sayfasından alabilirsiniz.

Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir.  Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
  • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

Sağlığınız bizim için önemli    Sağlıklı günler dileriz .

anadolu yakası evden eve nakliyat

ofis taşıma

adalar nakliyat

parça eşya taşıma

×

Merhaba

Evden Eve Nakliyat Hizmeti Almak İçin Aşağıdaki İletişim Adres'lerimizden birini tıklayın WhatsApp veya bize bir e-posta gönderin

 info@beylikduzu-evdenevenakliyat.com

× BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ ?